29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!

“Türkiye Cumhuriyeti çok ağır bedeller ödenerek fedakarlıkla ve kahramanlıkla kurulmuş bir Milli Mücadele eseridir.

 

Türk milleti 93 yıl önce yedi düvele karşı tarifsiz bir mücadele örneği sergilemiş ve emperyalist güçleri bozguna uğratmıştır. Bunun yanı sıra Cumhuriyetimiz işbirlikçilere ve teslimiyetçi odaklara da milli duruşu ile tarihi bir cevap vermiştir.

 

Bu hainlerin torunları 93 yıl sonra tekrar şanslarını denemiş ve Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığını hedef almıştır. Türk milleti bu oyuna gelmeyerek devletini ve Cumhuriyetini yaşatacak kudrette olduğunu bir kez daha göstermiştir.

 

Kökeni, yöresi ve mezhebi ne olursa olsun “Ne mutlu Türk’üm diyene” inancını taşıyan Türkiye sevdalısı herkesin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını en içten duygularımla kutluyorum.”

 

Şenol Vatansever

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta kutlanan bir millî bayramdır.

Cumhuriyet Bayramı’nın kutlandığı ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir. 29 Ekimlerde stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyetin onuncu yılı kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku’nda, bu günü en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.

Kaynak: Wikipedia

“Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşayacaktır.”

Mustafa Kemal ATATÜRK

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s